W pierwszej części cyklu „Kulturalny Radom” pisaliśmy o Muzeum Sztuki Współczesnej. W drugiej części chcielibyśmy przybliżyć ideę i działalność Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który odbywa się w Radomiu.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to wydarzenie ważne nie tylko na arenie Polski. Jego geneza sięga początku lat 90. To z inicjatywy ówczesnego dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego powstał Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Mowa tu o Wojciechu Kępczyńskim i roku 1993. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, który łączy teatr, muzykę, film, sztuki plastyczne, krytykę, publicystykę i naukę. Ideą, która przyświecała Wojciechowi Kępczyńskiemu przy organizacji Festiwalu Gombrowiczowskiego było szukanie nowych rozwiązań związanych z czytaniem i interpretowaniem dzieł Witolda Gombrowicza. Temu właśnie mają służyć międzynarodowe, wielokulturowe spotkania, na których wymiana myśli, doświadczeń i interpretacji jest najważniejsza.
Jesienna edycja 2020
Jesień w Radomiu to właśnie Festiwal Gombrowiczowski. W tym roku XIV edycja odbędzie się w dniach 10-17 października. Na ten czas miasto wypełni magiczna atmosfera sztuki. Przygotowania zbliżają się już naprawdę wielkimi krokami. Kilka dni temu jury konkursu wyłoniło zwycięzcę plakatu – został nim Michał Batory. A w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego trwają przygotowania do festiwalu. Program festiwalu jest jeszcze nieznany, ale wiadomo już, że swoją premierę na tegorocznej edycji będzie miał spektakl „Pornografia” w reżyserii Jana Hussakowskiego. Oprócz tego do Radomia zjedzie całe gremium wybitnych reżyserów ze swoimi interpretacjami dramatów Witolda Gombrowicza.
Organizacja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego to wydarzenie, które bardzo korzystnie wpływa na renomę miasta, a także świetnie uzupełnia się z działalnością Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.