Radom, stając się drugim po Gdańsku miastem w Polsce, aktywnie zaangażuje swoje siły w działania mające na celu promocję roli i funkcji ławnika sądowego. W dniu 17 grudnia, we wtorek, w Urzędzie Miejskim w Radomiu porozumienie dotyczące tej sprawy zostało sformalizowane poprzez podpis Arkadiusza Myrchy, wiceministra sprawiedliwości, oraz Radosława Witkowskiego, prezydenta miasta.
Podjęcie takiej współpracy ma zwrócić społeczną uwagę na kwestie kadrowe w obrębie korpusu ławniczego. Problem polega na tym, że prezesi sądów mają trudności z pełnym obsadzeniem składów orzeczniczych. Radom, jako drugie miasto po Gdańsku przystępujące do umowy z Ministerstwem Sprawiedliwości, ma ambicję zwiększyć świadomość o instytucji ławnika i motywować obywateli do aktywnego udziału w wymiarze sprawiedliwości. Dodatkowo, planowana jest próba przekonania pracodawców do wspierania swoich pracowników w procesie angażowania się w działalność lokalnych sądów – jak podkreślił wiceminister Arkadiusz Myrcha.
Porozumienie przewiduje szereg inicjatyw, które mają służyć promocji wyborów ławników. Wśród nich znajduje się organizacja zajęć edukacyjnych w lokalnych placówkach oświaty, które mają na celu przybliżenie młodzieży roli ławnika w strukturach wymiaru sprawiedliwości. Ponadto, przedstawiciele miasta zamierzają nawiązać dialog z pracodawcami, motywując ich do wspierania zaangażowania swoich pracowników w działalność sądów. Dzięki tym założeniom Radom ma szansę stać się pionierem w kształtowaniu społecznej świadomości na temat istoty ławników dla sprawnej pracy sądownictwa.