Dlaczego wynajem podnośnika zwykle się opłaca?

Wynajem podnośnika koszowego nie jest tani, a jednak w większości przypadków będzie opłacalny. Żeby zrozumieć dlaczego, trzeba spojrzeć na coś więcej, niż tylko proste zestawienie kosztów, ponieważ za wynajmem przemawia kilka naprawdę solidnych argumentów.

Przede wszystkim znany koszt

W porównaniach wynajmu z zakupem zwykle bierze się pod uwagę jedynie początkowy wydatek, a to kiepskie podejście. Z samą eksploatacją też związane są przecież niemałe opłaty. Decydując się na wynajem podnośnika koszowego, nie trzeba już o nich pamiętać. Serwis, przeglądy, konserwacja czy niezbędne ubezpieczenia są już wliczone w cenę najmu. Kupując podnośnik na własność, trzeba je dodatkowo opłacić, a często wybiera się oferty minimalne – kosztują relatywnie niewiele, ale też nie zapewniają odpowiednio wysokiej jakości obsługi i to może w dalszej perspektywie wygenerować koszty wtórne. Przy obsłudze własnego podnośnika nigdy tak naprawdę nie wiadomo, ile będzie to kosztowało. Przy wynajmie cena jest znana z góry.

Zaufany partner i dobry sprzęt

Decydując się na wynajem, ma się pełną swobodę wyboru dostawcy, a to znaczy, że można skupić się na ofertach najbardziej wiarygodnych partnerów. Zamiast kupować podnośnik średniej klasy (bo tylko na to by budżet pozwolił), można wypożyczyć podnośnik najlepszy, jaki tylko jest na rynku, zapewniając pracownikom maksymalny komfort, a sobie pewność, że wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, a przynajmniej że nie opóźni ich awaria sprzętu. Można też kierować się warunkami najmu – zapłacić za dodatkowe wyposażenie, wybrać ofertę z lepszym ubezpieczeniem albo połączyć z wynajmem innych maszyn, urządzeń i narzędzi, które będą potrzebne. Decydując się na wynajem, tak naprawdę zyskuje się więcej opcji – ma się do dyspozycji wszystkie możliwości zapewniane przez partnera biznesowego.

Nie płaci się za postoje

Wynajęty podnośnik koszowy jest używany do wykonania konkretnej pracy i zwracany. Nie zajmuje niepotrzebnie miejsca na parkingu, nie trzeba go garażować ani zabezpieczać na zimę. To jest problem wynajmującego, a faktyczny użytkownik po prostu wykonuje swoje podstawowe zadanie. Tak jest łatwiej, szybciej i często też taniej. To oczywiście nie znaczy, że o wynajęty sprzęt nie trzeba dbać – trzeba, ale po prostu zakres wykonywanych przy podnośniku prac utrzymaniowych jest naprawdę minimalny, a więc i generowany przez nie koszt jest z reguły pomijalny.

Samo porównanie cen początkowych to za mało, żeby w tym przypadku ocenić opłacalność. Koszty obsługi podnośnika niekiedy mogą być bardzo wysokie i zwyczajnie opłaca się zapłacić za wynajem, żeby uniknąć ich w przyszłości.