"Kwiaty wiśni – Samuraje": Kultura i życie samurajów na wystawie w radomskim muzeum

Wyjątkowa ekspozycja „Kwiaty wiśni – Samuraje” czeka na zwiedzających w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu do 10 grudnia. Jest to unikalna okazja, aby zapoznać się z codziennym życiem i uzbrojeniem japońskich wojowników także z kulturą, która była dla nich istotna. Wystawa ta przekazuje także obraz świata XIX-wiecznych drzeworytów, które są ściśle związane z tymi samurajami.

Katarzyna Jendrzejczyk, kuratorka wystawy, podkreśliła w rozmowie z PAP, że celem ekspozycji jest przybliżenie bogatej, wynoszącej blisko 700 lat, historii dominacji samurajów – społecznej grupy wyjątkowo hermetycznej. Przedmioty kultu, artefakty codziennego użytku i uzbrojenie samurajów stanowią główną część ekspozycji.

Wystawa jest podzielona na kilka tematycznych sekcji. Pierwsza z nich skupia się na wpływie dwóch religii: shintō, czyli drogi bogów i butsudō – drogi buddy na kształtowanie się i wizerunek samurajów. Jak wyjaśnia kuratorka, te dwa systemy wierzeń miały decydujący wpływ na władców Japonii przez niemal 700 lat, od 1192 do 1868 roku.

Drugą część ekspozycji stanowi prezentacja codziennego życia samurajów – od narodzin, przez dzieciństwo aż po osiągnięcie dorosłości. W kontekście życia samurajów nie można pominąć bushido – drogi samuraja, kodeksu zawierającego podstawowe prawa i zasady, jakimi kierowali się ci wojownicy. Jendrzejczyk zwraca uwagę również na rolę kobiet w procesie wychowywania przyszłych samurajów.