Radoszycka pielgrzymka piesza do Matki Bożej Jasnej Górskiej: relacja z wydarzenia

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – to hasło, które dopełniało tegoroczną pielgrzymkę do Pani Radoszyckiej. Fakt, iż pielgrzymi wrócili do pieszych wędrówek, korzystając z tej metody pielgrzymowania jak rok temu, pokazuje ich silne przywiązanie do tradycji. Wszyscy uczestnicy zebrali się na ostatnim spotkaniu 29 sierpnia o godzinie 17:30 w świątyni dedykowanej Świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi w Radoszycach. Włodzimierz Pietrusiewicz, nadzorujący porządek podczas pielgrzymki, swoje obowiązki pełnił po raz pięćdziesiąty tego roku.

Zarządzaniem całego przedsięwzięcia zajął się ks. Marcin Cabaj, wikariusz kościoła, który mógł liczyć na wsparcie kleryka Wojciecha Orczykowskiego. Każdego dnia pielgrzymki rozpoczynała Msza Święta. W pielgrzymce brały udział osoby starsze – Jan Gałecki w wieku 81 lat oraz Janina Laskowska, która jest rok od niego młodsza.

24 sierpnia pielgrzymi z Radoszyc stanęli przed obliczem Matki Bożej Jasnej Górskiej na Jasnej Górze, oddając jej hołd. W ciągu następnych dwóch dni pobytu w tym miejscu wzięli udział w Apelu Jasnogórskim oraz sumie odpustowej, która odbyła się 26 sierpnia.

Podczas pielgrzymki, o bezpieczeństwo uczestników troszczyli się porządkowi: Włodzimierz Pietrusiewicz, Sławomir Relidzyński, Mariusz Szymczyk, Łukasz Szustak, Tomasz Pękala oraz Piotr Basiak. Animowali ich muzycznie: Paulina Szymczyk, Katarzyna Myszkowska, Wiktoria Tomasik, Julia Basiak, Paulina Kozubowska i Kamil Bomba. Medyczną opiekę nad pielgrzymami sprawowały siostry Zdzisława Relidzyńska i Jolanta Smulczyńska. Krzyżem na przodzie grupy kierował Ryszard Zajączkowski, wspierany przez córkę Katarzynę. Symbol pielgrzymki – tablicę-logo – niosła Urszula Relidzyńska. Na drodze powrotnej tablicę przejął Jan Trojanowski. Do transportu bagażów pielgrzymów użyto 22 samochodów osobowych i 3 busy z przyczepami kempingowymi, 4 samochody osobowe, 2 busy i kamper – wyliczył Włodzimierz Pietrusiewicz.