Projekt Zielone Fermy, stworzony przez firmę Wipasz S.A., dowodzi, że połączenie nowoczesnych technologii hodowlanych z dbałością o dobrostan zwierzęcy, a także ochronę środowiska jest jak najbardziej możliwe. W ramach tego innowacyjnego przedsięwzięcia, hodowane są kurczaki bez użycia antybiotyków czy genetycznie zmodyfikowanych pasz. Prezes firmy Wipasz S.A., Józef Wiśniewski, podkreśla, że Zielone Fermy to gotowe rozwiązania dla polskiego sektora drobiarskiego, które jednocześnie nie stanowią uciążliwości dla lokalnej społeczności.
Koncepcja Zielonych Ferm wynikła z prac Instytutu Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka należącego do spółki Wipasz S.A. Stworzono tam model hodowli kurczaków, który gwarantuje najwyższy poziom dobrostanu zwierzęcego oraz minimalizuje negatywne skutki dla powietrza, gleby i wód. Niezależne laboratoria i instytucje naukowe potwierdzają te informacje na podstawie przeprowadzonych testów i badań – zaznacza prezes Wiśniewski.
Oddziaływanie ferm hodowlanych Wipasz S.A. zlokalizowanych w Kwasówce i Leszczance na otaczający ich ekosystem zostało dokładnie przeanalizowane przez naukowców wielu renomowanych instytucji, takich jak Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu, Zakład Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, brytyjskie Laboratorium Gradko International Ltd. oraz DAC System Telemetria.
W ramach przeprowadzonych badań powstał raport ukazujący wpływ Zielonych Ferm na środowisko. Badania jakości powietrza wykonane przez Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu wykazały, że stężenie amoniaku na terenie fermy w Kwasówce nie przekracza 38,4% wartości dopuszczalnej według polskiego prawa, natomiast w Leszczance wynosi niecałe 31%. Stężenie siarkowodoru osiąga jedynie 2% dopuszczalnej wartości dla Kwasówki i 1,8% dla Leszczanki.