Radom może pochwalić się wieloma wybitnymi osobistościami, które tutaj się urodziły bądź żyły. Nic dziwnego zatem, że jest to ważne miejsce na mapie kulturalnej Polski.
Do miejsc, które od lat organizują liczne wydarzenia i festiwale związane z literaturą, teatrem, plastyką czy muzyką należą: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Resursa Obywatelska, Amfiteatr czy Klub Środowisk Twórczych i Galeria Łaźnia.
Muzeum Sztuki Współczesnej
To właśnie w Radomiu powstało pierwsze Muzeum Sztuki Współczesnej. Otwarcie miało miejsce w 1990 roku. Jego zbiory stale się powiększają. W tej chwili znajduje się w nich 4000 dzieł. Są to kolekcje polskiej sztuki współczesnej z okresu II połowy XX wieku i początku XXI wieku. Siedziba muzeum mieście się w dwóch barkowych kamienicach koło rynku: W Domu Esterki i w Domu Gąski.
Powojenny Radom słynął z wystaw plastycznych, dlatego tez Muzeum Sztuki Współczesnej kontynuuje te tradycje. W zbiorach znajdują się m.in.:
- kolekcje polskiego malarstwa współczesnego, np. Grupy Krakowskiej: Marii Jaremy, Jonasza Sterna, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jadwigi Maziarskiej, Erny Rosenstein, Janiny Kraupe, Jerzego Skarżyńskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Jana Tarasina, Alfreda Lenicy, Danuty i Witolda Urbanowiczów; twórców informelu: Zbigniewa Tymoszewskiego, Rajmunda Ziemskiego.
- kolekcje rysunku, m.in.: Bronisława Wojciecha Linkego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna.
- grafiki wybranych artystów, np.: Henryka Stażewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Haliny Chrostowskiej.
Idea Andrzeja Wajdy
Andrzej Wajda związany był bardzo silnie z Radomiem. Wiele lat swojej młodości spędził właśnie w tym miejscu. Mocno angażował się w rozwój Muzeum Sztuki Współczesnej, hojnie je obdarowując. Wajda dążył także do zaadaptowania nowej przestrzeni, aby powiększyć powierzchnię muzeum. W listopadzie 2014 roku udało się uroczyście otworzyć pierwszą wystawę w przebudowanej elektrowni. Nowy oddział muzeum ma oddzielną nazwę: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, a także inny program i kolekcje dzieł.