Znani ludzie z Radomia

Radom to miasto słynące z wielu znakomitych osobowości. To tutaj odbywa się jeden z najważniejszych festiwali sztuki w kraju, ale i na świecie – to Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski poświęcony jednemu z nich – Witoldowi Gombrowiczowi.

Witold Gombrowicz

Witold Gombrowicz, jeden z największych polskich powieściopisarzy, dramaturgów i nowelistów. Choć urodził się gdzie indziej, to związany był z Radomiem i podradomską Wsolą, gdzie dziś znajduje się Muzeum Gombrowicza, a w radomskim teatrze odbywa się wspomniany wyżej Festiwal Gombrowiczowski.

Leszek Kołakowski

W Radomiu w 1927 roku urodził się Leszek Kołakowski – wybitny filozof, publicysta, eseista i prozaik, kawaler Orła Białego.

Andrzej Wajda

Niewiele osób wie, że kilka lat swojego życia spędził w Radomiu Andrzej Wajda. Reżyser żył w Radomiu w latach 1935-1946.

Jacek Malczewski

Radom może pochwalić się również innym mieszkańcem – malarz Jacek Malczewski to rodowity Radomianin urodzony w 1854 roku. To jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, przedstawiciel symbolizmu przełomu XIX i XX wieku.

Artur Gadowski

Jednym ze współcześnie żyjących, sławnych osób, które urodziły się w Radomiu jest Artur Gadowski – muzyk i lider zespołu Ira.

Jerzy Połomski

W Radomiu w 1933 roku urodził się Jerzy Połomski – artysta estradowy, piosenkarz śpiewający barytonem. Znany z takich piosenek jak: Cała sala śpiewa z nami czy Bo z dziewczynami.

Kękę

Radom może pochwalić się także tym, iż jeden z najbardziej znanych, współczesnych raperów – Kękę – a właściwie Piotr Dominik Siara – urodził się w Radomiu.