Radom – z czym kojarzy się to miasto?

Radom to drugie co do wielkości miasto Mazowsza. Usytuowane w widłach Wisły i Pilicy przedstawiane jest jako miejsce pełne atrakcji i zabytków. Co zatem warto wiedzieć o Radomiu, zanim się do niego wybierzemy?

Od jakiegoś czasu Radom stał się symbolem. Niewiele osób kojarzy historię tego miasta, czy zabytki i atrakcje lokalne. Jednak spora część osób kojarzy Radom z lotniskiem – na którym pracuje więcej osób niż z niego lata, czy z cieszącą się złą sławą „chytrą babą z Radomia”.

Radom przez jakiś czas był miastem nieco zaniedbanym przez turystów, zapomnianym. Prawdopodobnie brak promowania miasta przyczynił się do takiej sytuacji. Na szczęście od jakiegoś czasu zauważyć można powolny zwrot – Radom zaczyna rozkwitać i zachęcać do odwiedzania – nie tylko kultowego już lotniska. Jak się okazuje, Radom świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej to prawdopodobnie najważniejsze i najciekawsze miejsce, które wręcz musimy zobaczyć w Radomiu. Skansen Wsi Radomskiej pozwala wrócić do dzieciństwa. Przypomnieć sobie wakacje u babci wypełnionych ciastem z malinami, świeżo pieczonym chlebem, zapachem siana i pianiem koguta. Tak sielsko poczuć się można właśnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Cudowne chaty i otoczenie to prawdziwy, sielski powrót do przeszłości. Z kolei dla dzieci to już wycieczka w nieznane, bo raczej nie pamiętają one tego typu wiosek. Oprócz oczywistych walorów zewnętrznych chat, nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się wnętrze i wyposażanie domków. Wszystko to sprawia wrażanie, jakby ktoś jeszcze tu mieszkał i po prostu na chwilę gdzieś wyszedł.

Walory historyczne Muzeum Wsi Radomskiej to jedno. Ale drugą sprawą jest możliwość wynajęcia noclegu na terenie skansenu i zjedzenia posiłku w restauracji usytuowanej w jednej z zabytkowych chat. Plusem jest również oddalenie muzeum od zgiełku miasta. W otoczeniu zieleni i wody można się poczuć naprawdę jak na wsi – starodawnej wsi.

Ulica Stefana Żeromskiego

Po powrocie do miasta warto wybrać się na ulicę Stefana Żeromskiego. To najładniejsza ulica w mieście. Wypełniona ciekawymi budynkami i tętniąca życiem. To tutaj można zjeść coś dobrego, pospacerować i podziwiać architekturę Radomia.

Park im. Tadeusza Kościuszki

Dla spragnionych cienia i odpoczynku wśród drzew atrakcją będzie piękny Park im. Tadeusza Kościuszki. To właśnie ulica Żeromskiego prowadzi wprost do parku.