Etnograficzne Muzeum Wsi Radomskiej, położone w samym sercu Radomia, będzie w tym roku miejscem prezentacji niezwykłej ekspozycji. Artyści ludowi, specjalizujący się w tradycyjnej rzeźbie z ziemi radomskiej, są w pełnej gotowości do stworzenia specjalnej, drewnianej szopki na okres Bożego Narodzenia. Wyjątkowa instalacja znajdzie swoje miejsce w zabytkowej świątyni – kościele pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa.
Zgodnie z coroczną tradycją, skansen radomski stał się miejscem, gdzie przez okres świąteczny prezentowane były różnorodne szopki pochodzące ze zbiorów muzeum. Tym razem, jednak, muzeum podjęło inicjatywę stworzenia unikalnej, własnej kompozycji świątecznej wykonanej z drewna.
Twórcy ludowi z regionu radomskiego będą mieli za zadanie ożywić postacie Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i rozmaitych zwierząt poprzez umiejętne wyrzeźbienie ich w drewnie. Jak poinformowała PAP dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek: „Do współpracy zaprosiliśmy takie osobistości jak Józef Kondeja, Adam Sobień, Stanisław Grudzień i Jacek Pożyczka”. Każdy z tych artystów reprezentuje swój unikalny styl i charakterystyczną dla siebie ludowość. Dyrektorka skansenu podkreśliła, że prostota i ludowe elementy twórczości tych artystów są gwarantem wyjątkowości powstającego dzieła.