Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czasem spędzonym w domu, ale od lat ten obraz się zmienia – zamiast świątecznych uczt, coraz więcej osób wybiera wypoczynek w przyjemnym miejscu, spotkania rodzinne organizując w zbliżonym czasie, ale niekoniecznie w równie wielkiej skali. Zamiast tego można postawić na Święta nad jeziorem – dlaczego warto?
Ograniczenie przygotowań
Spędzając Boże Narodzenie nad jeziorem, można sobie zdjąć z głowy wszystkie zmartwienia związane z organizowaniem świąt. Zakupy, gotowanie, wielkie porządki (i jeszcze równie wielkie porządki po świętach) – to wszystko potrafi skutecznie odebrać radość ze spędzania czasu z najbliższymi. Same zakupy zresztą w ostatnich latach pochłaniają tyle pieniędzy, że kilkudniowy wyjazd nad jezioro staje się z ekonomicznego punktu widzenia całkiem sensowną alternatywą.
Zdjęcie z siebie ciężaru związanego z przygotowywaniem świąt jest zawsze ważne. Decydując się na pakiet pobytowy na Boże Narodzenie nad jeziorem, można mieć pewność, że organizacja będzie bez zarzutu, a samemu nie trzeba się tym w ogóle przejmować.
Tradycje
Podróże kształcą – wiadomo, że nie wszystkie w takim samym stopniu, ale akurat spędzenie świąt nad jeziorem może być wspaniałym przeżyciem również pod tym względem. W najlepszych hotelach kolacje wigilijne będące częścią pakietów są przygotowywane z lokalnych produktów i często obejmują potrawy, które dla wielu gości będą nieznane.
Oczywiście każda tradycja nieco się zmienia już przy skalowaniu do usługi hotelowej czy restauracyjnej, ale dziś w wielu miejscach gestorzy bardzo dbają o to, żeby święta zachowały swój niezwykły charakter i urok. Kolacje wigilijne nie są po prostu zwykłą kolacją, ale większą. Przygotowuje się na nie odrębne menu, nierzadko zresztą tylko na tę okazję hotele zapraszają do współpracy nowych dostawców i kucharzy, żeby swoim gościom pokazać świąteczne dania regionalne.
To dobry prezent dla siebie i bliskich
Prezent sam w sobie to wyrażenie, które podkreśla istotę autentycznego daru, nie wynikającego z materialnej wartości, lecz z samego faktu istnienia i znaczenia dla osoby obdarowanej. Często odnosi się do sytuacji, w których gest, czas lub obecność drugiej osoby stają się największym darem, przewyższającym wszelkie materialne podarunki. Takie prezenty niosą ze sobą emocje, wspomnienia i wzmacniają więzi między ludźmi. W ten sposób, obdarzając kogoś „prezentem samym w sobie”, dajemy mu autentyczną część siebie, co często bywa bardziej wartościowe niż jakiekolwiek rzeczowe upominki. To przypomnienie, że w świecie, gdzie często zapominamy o prostocie i szczerości, prawdziwa wartość tkwi w niewidocznych aspektach relacji międzyludzkich.
Święta to spotkanie przy stole, pyszne dania i prezenty. Spotkania przy stole można zorganizować zawsze, na dania z hotelowej restauracji nie sposób narzekać, a wyjazd na święta nad jeziorem jest prezentem sam w sobie. Wprawdzie raczej nie będzie niespodzianką, bo przecież od wszystkich wymaga to odpowiedniego przygotowania, ale najlepsze prezenty często wcale nie są niespodziankami.
Warto poświęcić chwilę na wybór naprawdę wyjątkowego miejsca, gdzie święta będą zorganizowane z wielką pieczołowitością, a taki wyjazd będzie czymś więcej, niż tylko alternatywą dla świąt w domu – może być prezentem i wyrazem najgłębszych uczuć.