Bezpieczeństwo nad wodą – apel o rozwagę i ostrożność podczas kąpieli w subregionie radomskim

W okolicach Radomia i powiecie grójeckim na Mazowszu zidentyfikowano dziewięć tzw. „czarnych punktów” wodnych, w których kąpiel może być niebezpieczna. Wraz z rozpoczynającym się sezonem letnim, władze lokalne, służby policyjne oraz ratownicze spotkały się w Białobrzegach, aby przypomnieć zasady bezpieczeństwa nad wodą, apelując o odpowiedzialne i ostrożne korzystanie z kąpielisk.

W 2020 roku zanotowano tragiczną śmierć dziesięciu osób przez utonięcie właśnie w tym rejonie. Wicemarszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski, zaapelował o wybieranie strzeżonych i znanych miejsc do kąpieli oraz dbanie o swoje bezpieczeństwo i bliskich. Przypomniał także o konieczności przestrzegania ostrzeżeń zawartych na tablicach informacyjnych.

Zastępca komendanta powiatowego policji w Białobrzegach, podinspektor Paweł Ozga, zwrócił uwagę na statystyki pokazujące większą liczbę utonięć w miejscach takich jak rzeki, jeziora czy stawy, w porównaniu z nadmorskim wybrzeżem. Podkreślał, że obserwując wodę z brzegu, możemy nie dostrzec niebezpieczeństw ukrytych pod powierzchnią, takich jak silne prądy, głębokość czy wiry. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli oraz bacznie śledzić tablice informacyjne i ostrzegawcze.