Podczas tegorocznego aukcjonowania wyselekcjonowanych gatunków drewna, przeprowadzanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu, dąb okazał się absolutnym faworytem. To właśnie dąb stanowił najbardziej pożądany surowiec na tej licytacji, gromadzącej niemal 200 metrów sześciennych różnego rodzaju drewna z trzynastu radomskich i świętokrzyskich nadleśnictw.
Przeważającym odbiorcą takiego surowca są firmy zajmujące się produkcją oklein, fornirów, schodów, stolarki czy gontów. „Tegoroczna submisja przyciągnęła siedem firm, z których sześć skusiło się na zakup” – poinformowała Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Drewno z dębu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem już w poprzednich latach, a w tym roku zdobyło zwolenników nie tylko w Polsce ale również we Włoszech i Rumunii.
Najdroższym kawałkiem na submisji był dąb z Nadleśnictwa Marcule, za którego metr sześcienny zapłacono aż 7 088 zł. Łącznie sprzedano 150 metrów sześciennych tego surowca, za które średnio udało się uzyskać 3 997 zł za metr sześcienny.
Ale nie tylko dąb cieszył się zainteresowaniem. Także olcha z Nadleśnictwa Włoszczowa znalazła swoich nabywców, a jej unikalna barwa i struktura okazały się bardzo pożądane przez producentów różnych wyrobów z drewna. Z powodzeniem sprzedano również modrzew, który pochodził z Nadleśnictwa Pińczów.
Tegoroczna, dziesiąta już edycja submisji drewna, obejmowała 193 metry sześcienne starannie dobranej oferty surowca – mówi rzecznik RDLP w Radomiu.