Choć do szczytu sezonu na grzyby pozostało jeszcze trochę czasu, w lasach zaczęły się już pojawiać początkowe odmiany. W tym czasie można spotkać zarówno grzyby jadalne, jak i trujące. Polscy strażnicy leśni szczególnie przestrzegają przed jednym rodzajem.
Właściwy sezon grzybowy rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej części lata. Największe nasilenie grzybobrania związane jest często z drugą połową września i trwa do pierwszych przymrozków, o ile poprzedzająca je pogoda jest sprzyjająca. Wiele osób zajmuje się zbieraniem grzybów, jednak nie wszyscy są w stanie rozpoznać różne ich rodzaje. W takich sytuacjach posiadanie łatwo dostępnego przewodnika po grzybach jest niezwykle istotne.
Niemniej jednak należy zachować ostrożność wobec niektórych gatunków, które stanowią istotne zagrożenie dla naszego samopoczucia. W ostatnim czasie Lasy Państwowe zwróciły uwagę na specyficzny gatunek zagrażający naszemu zdrowiu – pilarza kasztanowca.
Według oświadczenia, grzyb ten posiada trujący związek o nazwie gyromitrin, który uszkadza narządy wewnętrzne, głównie nerki i wątrobę. Choć po intensywnym gotowaniu może być bezpieczny do spożycia, to dokładny czas jego trwania nie jest pewny, a sam proces gotowania może być dla nas niebezpieczny.