Nowe wieści o waloryzacji emerytur

Emeryci w Polsce mogą spodziewać się wzrostu swoich świadczeń w 2023 roku. W tym roku w kraju miała miejsce spora indeksacja emerytur. Znamy kwoty, jakie ZUS rozda osobom starszym, począwszy od września. W galerii przedstawiliśmy przykładowe wysokości emerytur netto!

W 2022 roku uprawnienia emerytalne zostaną podniesione nawet dwukrotnie. Historycznie tego typu waloryzacja następowała w marcu. Ponadto, dzięki reformie podatkowej Polskiego Ładu, z wypłat emerytów nie będzie pobierany podatek dochodowy, a jedynie składka zdrowotna. W związku z tym faktyczne pieniądze, które otrzymają emeryci, będą większe.

Seniorzy nie muszą odwiedzać biur Social Security w celu przeliczenia wysokości swojej emerytury, ponieważ proces ten odbywa się automatycznie. Niemniej, jednak jeśli ktoś chce poznać wartość swojej nowej emerytury, będzie musiał sam dokonać obliczeń. W tym celu musi znać dokładną kwotę swojej emerytury brutto i pomnożyć ją przez 7%, czyli wskaźnik waloryzacji. Wynik tego obliczenia to wartość nowej emerytury.

Należy pamiętać, że minimalna wysokość emerytury 1 marca 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż wynosiła przed tą datą. Dla osób pobierających emeryturę zbliżoną do średniej będzie to oznaczało wzrost o około 190 zł brutto.