Pierwsza wystawa prac Salvadora Dalego w Radomiu zorganizowana przez Resursę Obywatelską

Niepowtarzalna okazja do spojrzenia na twórczość jednego z najbardziej wyrazistych artystów XX wieku, Salvadora Dalego, przedstawia się mieszkańcom i odwiedzającym Radom. Wystawa pod tytułem „Salvador Dali w Radomiu”, organizowana przez Resursę Obywatelską, będzie dostępna od 17 marca 2024 roku. Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Deskurów, stanowiącej siedzibę Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Zainteresowani będą mieli szansę zagłębić się w intrygujący świat sztuki tego najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta surrealizmu. Interaktywna prezentacja omówi główne tematy, które przewijają się przez dekady pracy katalońskiego artysty, i pokaże ich wpływ na współczesną sztukę. Obrazy oddające obsesje Dalego, takie jak czas i przemijanie, moc i miłość, ale także te dotyczące codziennych spraw jak fascynacja jedzeniem czy pieniędzmi, stworzą unikalną trasę poprzez pasje i obsesje ekstrawaganckiego twórcy z Figueres.

Ekspozycja będzie zawierać dzieła rzadko pokazywane w Polsce, m.in. litografie z biblijnego cyklu „Dwanaście plemion Izraela”. Wystawa nie ograniczy się tylko do prac Dalego, ale również przedstawi przykłady jego wpływu na inne dziedziny sztuki i kultury. Ciekawostki obejmują współpracę artysty z branżą perfumeryjną, twórczość reklamową, projektowanie biżuterii i logo popularnych lizaków Chupa Chups. Fakt, że Dali stworzył książkę zawierającą ekstrawaganckie przepisy kulinarne czy ozdobił serię porcelanowych talerzy słynnej manufaktury Rosenthal, często jest mało znany. Jego wpływ na świat filmu, dzięki filmowi „Pies andaluzyjski” wykonanym wspólnie z Luisem Buñuelem, który nawet po prawie 100 latach od premiery jest uważany za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w historii kinematografii, także zostanie omówiony. Te i inne aspekty twórczości Salvadora Dalego zostaną zaprezentowane na radomskiej wystawie.