Polonez na Rynku w Radomiu w 50-tą rocznicę matury absolwentów liceum Chałubińskiego

W sobotę, 3 czerwca, absolwenci z rocznika 1973 Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu spotkali się na uroczystym zjeździe z okazji 50-lecia zdanej matury. Zebrali się na Rynku, ponieważ dawniej to właśnie tam funkcjonowała ich szkoła. Obecnie w budynku Kolegium Pijarów, gdzie kiedyś mieścił się „Chałubiński”, znajduje się Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Absolwenci zwiedzili muzeum, wspominając minione lata spędzone w szkolnych ławkach. Poruszając się między salami, przypominali sobie, które pomieszczenia służyły jako sale lekcyjne dla poszczególnych przedmiotów. Andrzej Paśniewski, jeden z uczestników i współorganizator zjazdu z klasy „C”, wyznał, że przebywanie w dawnej szkole stanowiło dla nich niezwykłe doświadczenie. Przez 3,5 roku nauki spędzone na Rynku i krótki okres w nowym gmachu przed zdaniem matury.

W trakcie wizyty w muzeum towarzyszył im Adam Zieleziński, były dyrektor i absolwent „Chałubińskiego”, lecz z innego rocznika, a także obecna dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego, Ewa Kościelniak-Walewska. Po zwiedzaniu uczestnicy zjazdu zrobili pamiątkowe zdjęcie grupowe w muzeum.

Następnie wyszli na Rynek, aby spontanicznie zatańczyć poloneza, bez wcześniejszych prób czy przygotowanej choreografii. Ich taniec spotkał się z aplauzem ze strony przechodniów. W galerii można zobaczyć, jak radzili sobie dawni uczniowie liceum podczas tej niecodziennej celebracji.