Prezentacja historycznej husarii przez kawalerzystów z Sandomierza na pikniku w Muzeum Wsi Radomskiej

Przemysław Bednarczyk, historyk pracujący jako szef departamentu kultury wsi w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, przekazał informację o organizowanym pikniku. Główną atrakcją tego wydarzenia ma być prezentacja husarii, słynnej jednostki kawaleryjskiej, której dokonają kawalerzyści z Sandomierza. W programie pikniku znajdzie się też pokaz konnych zaprzęgów.

Impreza nosząca tytuł „Koń w tradycji polskiej” będzie miała swoje rozpoczęcie o południu, a jej centrum stanowić będzie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Organizatorzy wydarzenia, myśląc o 230. rocznicy powstania kościuszkowskiego, zdecydowali skupić się na polskich tradycjach jeździeckich. Jak mówi Przemysław Bednarczyk: „Uczestnicy będą mogli podziwiać różnorodne formacje kawaleryjskie od XVI do XX wieku, prezentowane w dynamicznych pokazach i autentycznych historycznych mundurach”.

Najważniejszą częścią pikniku ma być jednak prezentacja legendarnej husarii. Pokaz tej niezwykłej formacji kawaleryjskiej przeprowadzi grupa reprezentacyjna kawalerzystów z Sandomierza, której członkowie na co dzień utrzymują i rozwijają tradycje tej słynnej jednostki.