Promowanie instytucji ławnika sądowego w Radomiu – odpowiedź na braki kadrowe w korpusie ławników

Radom, zajmując drugą pozycję po Gdańsku, przyłącza się do działań mających na celu propagowanie funkcji ławnika wśród społeczności lokalnej. W związku z tym, wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha oraz prezydent miasta Radosław Witkowski, podpisali odpowiednie porozumienie. Inicjatywa ta ma służyć jako reakcja na istotne luki kadrowe obecne w korpusie ławników, jak wyjaśnił wiceminister Myrcha.

Na skutek tych braków, prezydenci różnych sądów nie są w stanie w pełni obsadzić składów orzeczniczych. Radom, jako drugie miasto po Gdańsku, zdecydowało się na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości. Zadaniem miasta będzie promowanie roli ławnika i motywowanie mieszkańców do zaangażowania się w wymiar sprawiedliwości. Dodatkowo, Radom będzie zachęcał pracodawców do umożliwienia swoim pracownikom aktywnego udziału w działalności lokalnych sądów – jak poinformował Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.

Porozumienie przewiduje również promowanie wyborów ławnikowskich oraz organizację spotkań edukacyjnych z ławnikami w szkołach. „Czujemy się nie tylko zobowiązani, ale i zaszczyceni, że to właśnie my jesteśmy jednym z pionierów wdrażania postanowień tego porozumienia w Polsce. Jako miasto jesteśmy gotowi podjąć się realizacji tych zadań, które mają na celu propagowanie pracy ławników. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji wynikającej z braku ławników i jej wpływu na funkcjonowanie sądów. Chcemy dołożyć wszelkich starań, by wymiar sprawiedliwości działał tak, jak powinien” – oświadczył prezydent Radomia, Radosław Witkowski.