Promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej podczas XXIII Święta Polskiej Niezapominajki

Rozpoczęty w 2002 roku przez Andrzeja Zalewskiego, redaktora radiowej Jedynki i prowadzącego Ekoradio, cykl imprez o nazwie Święto Polskiej Niezapominajki doczekał się swojej dwudziestej trzeciej edycji. Nadleśnictwo Radom we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników przyrody do przystąpienia do uczczenia tego wydarzenia, które ma na celu promować walory naszej rodzimej przyrody i nieustannie przypominać o jej ochronie.

Na imprezę, która odbywa się cyklicznie w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, zaproszeni są nie tylko leśnicy, ale też wszyscy przyrodnicy. Tu mają okazję dowiedzieć się więcej o zrównoważonej gospodarce leśnej, a zwłaszcza o aspektach ekologicznych i społecznych lasów. Wydarzenie jest również okazją do integracji różnych środowisk i świętowania jubileuszu stulecia Lasów Państwowych.

Program Święta Polskiej Niezapominajki jest bardzo bogaty. Przewiduje się występy dziecięcych zespołów muzycznych i tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz prezentacje kynologiczne. Stoiska edukacyjne, warsztaty i wystawy organizowane przez różne nadleśnictwa, parki krajobrazowe czy Polski Związek Łowiecki w Radomiu, będą dostępne na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego. Będą tam również pszczelarze oraz uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych z Garbatki-Letnisko oraz Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników. Nie zabraknie pokazów psów myśliwskich.

Leśnicy podczas imprezy zaprezentują różnego rodzaju działania finansowane ze środków Unii Europejskiej. Dotyczyć one będą zarówno ochrony przyrody, małej retencji, jak i działań przeciwdziałających zmianom klimatu. W ramach projektów innowacyjnych, takich jak Las Energii czy Leśne Gospodarstwa Węglowe, zostaną omówione również działania służące zwiększaniu lesistości.