Z dumą ogłaszamy, że rodowita radomianka Daria Niedziałkowska uzyskała srebrny medal w europejskich zawodach pięcioboju. Tym samym stała się wicemistrzynią Europy w kategorii pięciobój nowoczesny.
Triumf polskiej drużyny w Mistrzostwach Europy U-24
Obok Darii Niedziałkowskiej srebrne medale otrzymały również pozostałe uczestniczki z Polski. Wyróżnienie przypadło w udziale również Wiktorii Wierzbie, Michalinie Wierzbie oraz Ewie Pydyszewskiej. Dzięki znakomitej sprawności uczestniczki uzyskały wicemistrzostwo w Mistrzostwach Europy U-24. Złoty medal zdobyła drużna z Czech, a brązowy przypadł w udziale naszych sąsiadek z Ukrainy. W zawodach uczestniczyło w sumie 7 drużyn.
Pięciobój nowoczesny
Zwycięstwo młodej radomianki jest jeszcze bardziej imponujące, kiedy uświadomimy sobie, jak złożoną konkurencję sportową stanowi pięciobój nowoczesny. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się niezwykłą sportową wszechstronnością. Do konkurencji pięcioboju zaliczamy pływanie, jeździectwo, szermierkę, bieg przełajowy i strzelanie z pistoletu. Wybuchowa mieszanka, prawda?
Ta interesująca sportowa konkurencja ma ciekawe pochodzenie. Podobno inspiracją do stworzenia 5 konkurencji pięcioboju nowoczesnego był żołnierz, który otrzymał 1 zadanie — dostarczyć wiadomość, jadąc konno. Niestety tak się złożyło, że młody mężczyzna musiał przy okazji zmierzyć się z wrogiem. Podróż wymagała od niego walki za pomocą broni białej i broni palnej. Część drogi pokonał, jadąc konno, a część przepłynął i przebiegł. Od 1912 roku te same czynności wykonywane były przez mężczyzn uczestniczących w zawodach olimpijskich.
Inspirację wykorzystał Pierre de Coubertin, który jest ważną postacią w historii igrzysk olimpijskich. Prywatnie Francuz był historykiem i pedagogiem. Wzorem do stworzenia tej nowej dyscypliny był dla niego pięciobój starożytny. W tej wersji uczestnicy konkurowali ze sobą w następujących dyscyplinach: bieg stadionowy (stadion), skok w dal, rzut oszczepem, rzut dyskiem i zapasy.
Co ciekawe, kobiety uczestniczą w zawodach olimpijskich z pięcioboju nowoczesnego dopiero od 2000 roku.