Ludzie Radomia: Jacek Malczewski

Radom to miasto pełne ciekawostek. Jedną z nich jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które niemal w całości poświęcone jest twórczości charakterystycznego malarza. Nie brakuje również znakomitych przykładów dorobku Polski w dziedzinie sztuki, historii, czy literatury.

Kim był Jacek Malczewski?

Urodzony w Radomiu Jacek Malczewski przebywał na tych ziemiach aż do 17 roku życia, kiedy przeprowadził się do Krakowa. Wybitny malarz tworzył w wieku XIX i XX w nurcie symbolizmu. Czym objawia się ten nurt w sztuce? Obrazy mocno oddziałują na emocje i podświadomość. Według symbolistów świat, który widzimy na co dzień to jedynie złudzenie, ponieważ tego, co rzeczywiste, nie jesteśmy w stanie pojąć.

Istotnie, przyglądając się pracom Jacka Malczewskiego, można odczuć wiele emocji. Najprościej mówiąc, obrazy artysty są po prostu ciekawe. Na tyle, że zainteresują nawet te osoby, którym nie po drodze z malarstwem.

Jacek Malczewski jest kojarzony głównie z Krakowem, gdyż tam spędził większą część swojego życia. Był artystom docenianym nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Interesujące zbiory Muzeum im. Jacka Malczewskiego

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajdziemy mnóstwo znakomitych obrazów malarza w tym słynny tryptyk Mój Pogrzeb. Zwiedzający mogą również podziwiać obrazy innych artystów. Muzeum posiada ciekawe zbiory malarstwa polskiego, na których również warto zawiesić oko.

Ciekawość i lekkie kontrowersje wzbudza również imponująca wystawa taksydermiczna. Wypchane zwierzęta umieszczone są za szklaną gablotą. Można podziwiać je zupełnie z bliska, co jest fascynujące. Wypchane okazy zwierząt były kiedyś standardową ozdobą szlacheckich domów. W muzeum natomiast można zobaczyć nawet dinozaury, co akurat nie było częścią wyposażenia bogatych Polaków z XIX i XX wieku.

Ostatnim działem są dzieła sztuki zagranicznej. Dział o nazwie Kultury Pozaeuropejskie kryje w sobie naprawdę nietypowe eksponaty. Jakie? Nie będziemy tego zdradzać, by zachęcić Was do ruszenia się z domów.

Muzeum w Radomiu kusi ciekawymi eksponatami oraz niskimi cenami. Tyle ciekawostek w cenie kilku złotych! Muzeum im. Jacka Malczewskiego to obowiązkowy przystanek dla wszystkich mieszkańców miasta, a także turystów.