Radom miastem pomników?

Spacerując po Radomiu możemy zdać sobie sprawę, że otacza nas naprawdę dużo pomników i posągów. Stanowią one swego rodzaju ciekawostkę miasta, a w ciekawskich budzą do życia pytanie: dlaczego? Czy wiadomo, dlaczego w Radomiu znajduje się tak wiele interesujących pomników? Raczej nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie, ale o najciekawszych posągach w mieście warto dowiedzieć się więcej.

Najciekawsze pomniki w Radomiu

Okazuje się, że mieszkańcy Radomia są takimi wielbicielami serka homogenizowanego z krówką, że postanowili upamiętnić go pomnikiem. Chyba żaden pomnik w żadnym mieście nie cieszy się tak dobrymi opiniami jak ten serek, odwzorowany w skali 1:1. Pomnik znajduje się przy ulicy Żeromskiego 42, a według opinii w sieci, niedaleko można zatrzymać się na kufel dobrego piwa kraftowego.

Na osobną uwagę zasługuje także radomski pomnik Jana Kochanowskiego. Pisarz jest znaną postacią w całej Polsce, ale to nie to zbudza kontrowersje. Słusznych rozmiarów pomnik przedstawia artystę w dość dziwnej pozie. Mimo to pomnik uważany jest przez niektórych za wizytówkę miasta i cieszy się naprawdę dużą popularnością. A jeśli interesują Was rzeźby i posągi słusznych rozmiarów, zobaczcie także pomnik Fryderyka Chopina oraz posąg Jacka Malczewskiego. Biorąc pod uwagę, jak chętnie malarz uwieczniał na swoich dziełach samego siebie, z pewnością byłby zadowolony z radomskiego pomnika.

Ciekawostką miasta jest także rzeźba maszyny do pisania, którą wprawne oko może odkryć przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Radomiu. Niedaleko znajduje się także pistolet… oczywiście to też jest rzeźba. Na koniec warto wspomnieć o popularnej w mieście ławeczce Leszka Kołakowskiego, na której także można sobie przysiąść naprzeciwko filozofa.

Podobnych ciekawostek na ulicach Radomia można znaleźć naprawdę mnóstwo. Miasto zachęca do spacerów i odkrywania zaskakujących śladów. Co ciekawe, wiele pomników w mieście dotyczy osób, które nigdy nie były bezpośrednio związane z miastem, ale mimo to postanowiono jest upamiętnić.