Zarządca Lotniska Warszawa-Radom poddaje pod krytykę jego funkcjonowanie

Prezes Polskich Portów Lotniczych, Andrzej Ilków, wykazał pewne braki w działalności Lotniska Warszawa-Radom. Jego ocena wskazuje na konieczność wprowadzenia kilku zmian, które pomogłyby zarządowi sprostać wyzwaniom. Wedle jego sugestii, istotnym krokiem naprzód byłoby zezwolenie na przeprowadzanie lotów nocnych, modyfikacja zasad współpracy z wojskiem oraz zwiększenie pokrycia radarowego.

Prezes Ilków przypomniał, że poprzednie zarządy postrzegały zakup i rozbudowę portu lotniczego w Radomiu jako rozwiązanie problemów z przepustowością na Okęciu. Jednak po ponad roku od inauguracji lotniska okazuje się, że nie spełnia ono swojej pierwotnej misji.

Andrzej Ilków wskazał kilka powodów, dla których lotnisko nie spełnia swoich obowiązków. Przede wszystkim, brakuje decyzji środowiskowej umożliwiającej realizację operacji nocnych. Jak zauważa prezes, takie loty są szczególnie istotne dla przewoźników czarterowych, którzy przewożą turystów na długie dystanse z Afryki czy Azji. Niewątpliwie warto przypomnieć, że zakaz lotów nocnych dotyczy również Lotniska Chopina.