Biskup Marek Solarczyk zachęca do czerpania inspiracji z życia świętych podczas 20. rocznicy nadania tytułu bazyliki kościołowi św. Kazimierza w Radomiu

W dniu 8 października, biskup Marek Solarczyk, podczas Mszy Świętej odprawianej w Kościele Świętego Kazimierza w Radomiu, motywował wiernych do poszukiwania inspiracji w życiu wybitnych osobistości religijnych takich jak św. Kazimierz, błogosławiona Natalia Tułasiewicz czy Wanda Malczewska. Okazją do tego przemówienia była uroczystość upamiętniająca dwudziestą rocznicę przyznania tytułu bazyliki kościołowi parafialnemu na Zamłyniu. Liturgię z tej wyjątkowej okazji transmitowała bezpośrednio stacja telewizyjna TVP Polonia. Ta wyjątkowa świątynia ma szczególne znaczenie dla miasta i diecezji radomskiej jako kościół patronalny.

Ksiądz Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu, przywitał zgromadzonych wiernych, przypominając im o znaczeniu relikwii przechowywanych w kaplicy wotywnej, które są symbolem szacunku dla patrona kościoła. Zwrócił także uwagę na drewniany ołtarz, przy którym 4 czerwca 1991 roku w Radomiu Msze Świętą odprawił sam Papież Jan Paweł II. Ten ołtarz stanowi serce Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej i jest symbolem specjalnej więzi kościoła z papieżem. Wskazał również, że ta wyjątkowa ceremonia stanowi część inauguracyjnych obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

W swojej homilii, biskup Marek Solarczyk nawiązał do niedawnego obchodzenia 565. rocznicy narodzin św. Kazimierza. Przypomniał wiernym o jego niezwykłej wrażliwości i odpowiedzialności, które pozwoliły mu przyjąć Boga do swojego życia. Zaznaczył, jak ważne i fundamentalne było dla św. Kazimierza pielęgnowanie obecności Boga w swoim życiu.