Budowa dużego osiedla w Radomiu

W dzielnicy Wacyń w Radomiu, która jest położona zaledwie 3 kilometry od centrum miasta, powstaje nowa inwestycja mieszkaniowa o nazwie osiedle Idea. Projekt ten powstaje w dotychczas niewykorzystanej części miasta i będzie oferował nie tylko mieszkania, ale także centralny plac zapewniający dostęp do różnych usług. Ponadto w ramach projektu powstaną przestrzenie rekreacyjne wokół pobliskich zbiorników wodnych.

Nowoczesna koncepcja urbanistyczna 15-minutowego miasta, znana jako projekt Idea, jest z powodzeniem realizowana w Paryżu i innych miejscach. Projekt ten stawia na pierwszym miejscu komfort mieszkańców poprzez zapewnienie, że niezbędne elementy codziennego życia, takie jak szkoły, sklepy i transport publiczny, znajdują się w odległości 15 minut spacerem od ich domów. Zachęca to ludzi do częstszego poruszania się pieszo lub rowerem, co skraca czas dojazdu do pracy. W projekcie Idea centralnym punktem będzie plac z drobnymi usługami, sklepami i kawiarniami, natomiast w okolicy znajdują się już szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, szpitale, przychodnie i apteki.

Realizacja osiedla Ogrody Idei na radomskim Wacynie wchodzi w końcową fazę, a niektórzy mieszkańcy odebrali już klucze do domów.