Co z podatkiem w przypadku darowizny mieszkaniowej?

Możliwe jest oddanie domu za darmo poprzez jego darowiznę, ale należy przestrzegać pewnych ograniczeń, aby mieć pewność, że odbywa się to zgodnie z prawem. Opisujemy, co obejmują koszty darowizny, jak powinna wyglądać umowa oraz czy obowiązuje podatek od darowizny nieruchomości.

Z czego składa się darowizna mieszkania? Darowizna swojej nieruchomości (domu, działki, mieszkania itp.) pozwala na przekazanie jej komuś za darmo. W zamian nowy właściciel uzyskuje pełne posiadanie nieruchomości. Zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego umowy darowizny muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Członkowie rodziny często darują sobie mieszkania, np. rodzic może podarować mieszkanie dziecku. Osoba darująca nieruchomość może umieścić w umowie pewne warunki, które muszą być spełnione przez obdarowanego, zanim otrzyma on własność nieruchomości. Należy również pamiętać, że obdarowany musi zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od darowizny od nieruchomości. W niektórych przypadkach podatek może być uchylony.

Odbiorca musi spełnić określone warunki, które poprzedni właściciel nieruchomości zawarł w umowie, jeśli chce otrzymać nieruchomość.