Finał V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego zaplanowany na 9 grudnia

Szósta sięgająca finału V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego imienia Krzysztofa Pendereckiego o nazwie „ARBORETUM” zostanie zaprezentowana publiczności w nadchodzącą sobotę, 9 grudnia. Wydarzenie to odbędzie się w Sali Koncertowej, która znajduje się w kompleksie Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Z puli 94 kompozycji stworzonych specjalnie dla orkiestry smyczkowej, panel sędziowski wytypował sześć najbardziej wybitnych utworów do wykonania podczas rundy finałowej. W tej rundzie będzie można usłyszeć te utwory na żywo, dzięki występowi Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Joanna Wnuk-Nazarowa, przewodnicząca jury konkursu, zaznacza, że piąta edycja tego prestiżowego wydarzenia charakteryzowała się dużym zróżnicowaniem, zarówno jeśli chodzi o wiek, jak i narodowość uczestników.

Standard konkursu był znacząco wysoki i zgromadził wielu utalentowanych profesjonalistów. Spośród nich, tylko sześciu kompozytorów, których prace nie wzbudziły żadnych kontrowersji wśród jurorów, przeszło do rundy finałowej. Ich utwory zdobyły jednomyślne uznanie od wszystkich czterech jurorów.

Finansowanie tego wydarzenia zostało pokryte ze źródeł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Gminy Miasta Radomia.