14 czerwca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu miała miejsce inauguracja wystawy zatytułowanej „Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali”. Fotografie autorstwa Roberta Słabońskiego pozwalały na zobrazowanie efektów dzieła archeologów i konserwatorów pod wodzą profesora Jarosława Źrałki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy odkryli i odnowili malowane ściany w domach w guatemalskim mieście Chajul.
Te wyjątkowe malowidła stanowią niezwykłe świadectwo historycznego dziedzictwa Majów Ixil i przez wiele lat pozostawały niewidoczne, ukryte pod pokładami białej farby pokrywającej ściany domów. Jak tłumaczy prof. Źrałka: „Jest to prezentacja efektów naszych prac, które przeprowadziliśmy w latach 2015-2023. Najważniejszym elementem tych działań były prace konserwatorskie, do których zaprosiliśmy specjalistyczną ekipę. Zdołaliśmy odrestaurować trzy domy z malowidłami ścienne.”
Wyjątkowość odkrycia polega na tym, że większość znanych przykładów sztuki kolonialnej, a konkretnie z okresu między 1524 a 1821 rokiem, lokalizowana jest w kościołach i klasztorach, głównie poruszając tematykę chrześcijańskiej religii. Tymczasem w tym przypadku mamy do czynienia z prywatnymi domostwami, które były własnością rdzennej ludności – Majów Ixil.