Las Kapturski – zielone serce Radomia

W północno-zachodniej części miasta Radomia znajduje się Las Kapturski. Jest to największy zakątek leśny tej miejscowości, który zajmuje ponad 170 ha. Był niegdyś częścią Puszczy Radomskiej.

Las Kapturski to przepiękne, pełne starych drzew miejsc, które odwiedzić można podczas wycieczki pieszej lub rowerowej.  Z jednej strony znajdują się bujne łąki nad rzeką Mleczną, a z innej dolina Potoku Janiszewskiego.

Leśne bogactwa Lasu Kapturskiego

Pomimo tego, że na przestrzeni dwustu lat las zmienił się i znacznie zmniejszył swoją powierzchnię, to wciąż pełen jest starych drzew. Wśród nich znaleźć można np.: dęby, wiązy, jesiony, olchy, a najczęściej występującym drzewem jest tutaj sosna. Reprezentantami młodszego pokolenia są buki, graby i również dęby. W runie leśnym znajdują się m.in.: kokoryczka wielokwiatowa, konwalia, konwalijka dwulistna, przylaszczki, jaskier kaszubski (rzadko występujący). W łąkach tuż obok lasu znaleźć można storczyki czy pełnika europejskiego.

Ptaki w Lesie Kapturskim

Z powodu bardzo różnorodnych gatunków drzew, które tworzą Las Kapturski, a także dzięki sąsiadującym z lasem terenom, las zamieszkiwany jest przez niemal 83 gatunki ptaków! Wśród ptaków, które wyjątkowo rzadko można spotkać w polskich lasach, a w radomskich jest to możliwe jest np.: słowik rdzawy – jeden z dwóch gatunków słowików występujących w Polsce. Słowik rdzawy podobny jest do słowika szarego, niemniej jednak odróżnia ich śpiew. Dostrzec też można jastrzębia zwyczajnego czy sokoła pustelnika, który poluje nad otaczającymi las łąkami. W Lesie Kapturskim usłyszeć również można gile, a nocą pohukiwanie puszczyka i sowy uszatej.

Zwierzęta Lasu Kapturskiego

W Lesie Kapturskim swoje miejsce do życia znajdują również zwierzęta. Znajdują się tutaj sarny, lisy, jeże czy żyjące w ściółce leśnej ryjówki. Z kolei w wodach Lasu Kapturskiego znajdziemy kumaki, żaby trawne i moczarowe. Żaby są pokarmem dla zaskrońców i żmij zygzakowatych.

W Lesie Kapturskim znaleźć można niezwykle rzadko występujące w Polsce gatunki bezkręgowców, np. pająk tygrzyk paskowany, który jest przepięknie ubarwiony.

Historyczne miejsce

Oprócz bogatej flory i fauny Las Kapturski ma również swoją historię. W tym lesie znajdują się groby Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców. W nim także jest kaźnia Stanisława Wernera – działacza niepodległościowego i socjalistycznego. W związku z tym przez Las Kapturski przebiega historyczno-przyrodniczy szlak turystyczny.