Radom to miasto, które przyciąga wiele osób z uwagi na liczne wydarzenia kulturalne, ale także pod względem historycznym jest to ciekawe miejsce. Do dzisiaj archeolodzy znajdują ślady mieszkańców, którzy żyli na ziemi radomskiej przed wiekami. A o samym powstaniu miasta krąży pewna legenda…
Legenda o młodzieńcu i srebrnopiórym orle
Radom od wieków przyciągał myśliwych do swych puszczy, w których można było znaleźć ogrom zwierząt. Między innymi Władysław Jagiełło czy Zygmunt August przyjeżdżali na polowanie w radomskie rejony. Legenda o powstaniu Radomia głosi, że pewien młody myśliwy wędrował przez kilka dni w poszukiwaniu zwierzyny. Niestety przez ten czas nie spotkał ani jednego zająca czy sarny. Lasy były puste i budziły w nim strach. Gdy powoli tracił już nadzieję na upolowanie czegokolwiek, spostrzegł go srebrnopióry orzeł. Ptak zauważył w nim człowieka o dobrym sercu i postanowił pomóc młodemu myśliwemu. Opowiedział mu historię o pewnej krainie „mlekiem i miodem płynącej”.
Mówił o krainie zamieszkanej przez liczną zwierzynę, gdzie rzeka Mleczna jest pełna ryb, a z każdej strony rozpościera się piękny widok. Młodzieniec od razu ruszył na poszukiwania tajemniczej krainy. Towarzyszył i prowadził go srebrnopióry orzeł.
Podczas wędrówki ptak opowiadał dalszy ciąg historii o cudownej krainie. Otóż przed wieloma latami mieszkańcy znad rzeki Mlecznej żyli z pełnej harmonii z rusałkami. Dni mijały spokojnie, a przyroda była miejscem ich odpoczynku. Niestety z czasem ludzie stali się coraz bardziej zaborczy. Chcieli mieć na własność lasy, rzeki i doliny. Chcieli panować nad zwierzyną. W związku z tym wygonili rusałki i pozbawili krainę magii i tajemniczości. Kara szybko spłynęła na ludzi i wszyscy zapadli w wieczny sen.
Uwolnić ze snu i odczarować zaklęcie mogła tylko osoba o dobrym sercu, wrażliwa i kochająca przyrodę. Osoba, która potrafi odczytać śpiew ptaków i szum drzew. Młodzieniec prowadzony przez srebrnopiórego orła został oczarowany pięknem okolicy. Jego zachwyt wzbudziła buja zieleń, krystaliczna woda, tajemnicze mokradła i spokój, jaki unosił się nad krainą. Wsłuchiwał się w śpiew ptaków i rytm wody, po czym powiedział: Rad dom, bym tutaj zbudował.
W tym momencie mieszkańcy krainy wybudzili się ze snu i cała wioska ożyła. Wdzięczni mieszkańcy poprosili młodzieńca, aby w zamian za odczarowanie zarządzał ich grodem. Młodzieniec zgodził, a srebrnopióry orzeł przyprowadził jego ziomków nad rzekę Mleczną. Od tej pory wszyscy żyli w zgodzie i spokoju w miejscu nazwanym Radomiem od słów rad dom.
Legenda a historia
Z kolei z historycznego punktu widzenia nazwa Radom pochodzi od plemienia Radomierzan i wodza – Radomira. Archeolodzy odkryli, że ludzie nad rzeką Mleczną żyli już w epoce kamienia. Jak podają, osada wiejska powstała około VIII-IX wieku. Grodzisko „Piotrówka” było wówczas najważniejszym miejscem zamieszkanym przez Radomian, które dzisiaj znajduje się na terenie Radomia. W radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego można zobaczyć znaleziska wydobyte przez archeologów z okresu istnienia „Piotrówki.”