Radom i okolice – największe atrakcje

Radom stał się bohaterem zabawnych memów znanych niemal w całej Polsce. Jednak miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania. Poniżej kilka wybranych atrakcji, które warto zobaczyć, wybierając się do tego miasta i jego okolic.

Muzeum Wsi Radomskiej

Skansen o powierzchni 32,5 ha zbudowany jest z 80 budynków, które przedstawiają stare, wiejskie budownictwo, np. chałupy, kościół, dwory, kuźnie, wiatraki, młyny wodne. Muzeum posiada również 16 000 przedmiotów ruchomych, np. pojazdy, maszyny rolnicze, ule i narzędzia pszczelarskie, tkaniny i elementy sztuki ludowej. Oprócz oczywistej funkcji turystycznej, Muzeum Wsi Radomskiej prowadzi liczne warsztaty i organizuje wystawy. Wszystko to ma jeden cel: rozpowszechnianie wiedzy o dawnej kulturze regionu radomskiego. Ponadto organizowane są także festyny w plenerze, np. z okazji Niedzieli Palmowej lub Festiwalu Ziemniaka.

JumpWorld

Radom oferuje nie tylko historyczne i zabytkowe miejsca, ale także zaprasza do skorzystania ze swojej bazy rekreacyjno-wypoczynkowej. JumpWorld to radomski Park Trampolin, w którym każdy znajdzie powód i miejsce do skakania. Na powierzchni 1000 m2 znajduje się pięć stref z trampolinami! To świetne miejsce na aktywne i wesołe spędzanie czasu z bliskimi. Tutaj także można organizować imprezy rodzinne, integracyjne czy zrzucić parę kilogramów.

Stary Ogród

W upalne dni spacer w Starym Ogrodzie to wspaniały pomysł. Stary Ogród w Radomiu to zabytkowy park miejski – najstarszy w Radomiu i jeden z najstarszych w Polsce. Park znajduje się w północno-zachodniej części radomskiego Śródmieścia. Zajmuje obszar powierzchni około 7 ha. Przez park przepływa rzeka Mleczna. Park powstał w 1824 roku, po tym jak namiestnik królewski, gen. Zajączek polecił zbudować ogród spacerowy. Ogród zbudowano w oparciu o wzór ogrodu angielskiego. Z półokrągłego placu rozchodziły się cztery alejki w kierunku północnym. Z kolei w centrum parku znalazł się natomiast staw z wysepką, a cały Stary Ogród obsadzono drzewami z hodowli książąt Czartoryskich z Puław. W tym czasie miejsce to tętniło życiem – odbywały się koncerty, organizowano festyny czy wystawy. Niestety w okresie II wojny światowej park dewastowano. Tuż po wojnie w 1946 roku przeprowadzono renowację ogrodu. Następna odbyła się niedawno – w 2014 roku. Zbudowano nowe alejki, plac zabaw, ścieżkę rowerową.

Pałac Sandomierski

Od 1998 roku w Pałacu Sandomierskim znajduje się Urząd Miejski, a jego historia sięga roku 1825.  Jest to zabytkowy, klasycystyczny budynek, który znajduje się na szlaku turystycznym pt. Zabytki Radomia. Gmach budynku zaprojektowany przez Antonio Corazziego składa się z dwupiętrowego korpusu głównego i skrzydeł bocznych. Na samym początku Pałac Sandomierski był siedzibą władz wojewódzkich – odpowiednio: sandomierskiego, guberni sandomierskiej i guberni radomskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Radom został zdegradowany do roli miasta na prawach powiatu i Pałac Sandomierski stał się siedzibą starostwa powiatowego. W czasie II wojny światowej Radom ponownie stał się ośrodkiem regionalnym, a pałac został zajęty przez urząd dystryktu radomskiego. Po wojnie na ponów Radom stracił te prawa. W 1964 roku na dziedzińcu pałacu wybudowano salę koncertową Radomskiej Orkiestry Symfonicznej.