Kilka rzeczy, o których nie wiesz o Radomiu

Radom to miasto ważne na mapie Polski. Najbardziej znany jest z kilku organizowanych tam wydarzeń, takich jak: Festiwal Gombrowiczowski, Radomski Festiwal Jazzowy czy Radom Air Show. Oprócz tego ma przepiękny skansen wsi polskiej, dobre hotele i zaplecze gastronomiczne. To jest oczywiste. Czego jednak nie każdy wie o Radomiu?

Rozmiar

Mało kto wie, że Radom ma powierzchnię większą niż sam Paryż. Zajmuje powierzchnię 111,8 km2, podczas gdy Paryż zajmuje 105,4 km2. I jak wiemy, to Paryż jest miastem znanym na całym świecie. Radom ze swoją powierzchnią w Polsce zajmuje dopiero 23 miejsce pod względem wielkości.

Tramwaje

Radom to chyba jedyne miasto w Polsce, które tak bardzo nie może zrealizować swojego marzenia o linii tramwajowej. Początki tego pomysłu sięgają lat 60. XX wieku. Planowano budowę linii o długości 25 km, która łączyłaby dwa największe osiedla (Potanków i Gołębiów) z centrum miasta. Niestety pomysł się rozmył. Po dziesięciu latach znowu do niego wrócono, jednak znowu władze miasta nie przystąpiły do budowy linii. Chociaż linii tramwajowych w Radomiu nie było, to sprowadzono do miasta dwa tramwaje, które do tej pory stoją nieużywane. W 2013 roku ogłoszono termin budowy i jej zakończenia na lata 2014-2020. Jednak i tym razem nic z tego nie wyszło.

Ciekawostki

  • Podczas II wojny światowej w Radomiu działała podziemna wytwórnia granatów.
  • Radom organizuje największe pokazy lotnicze w Polsce – które odbywają się co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu.
  • Nazwa miasta pochodzi od plemienia Radomierzan lub imienia Radomir.
  • W Radomiu urodziło się i mieszkało wiele znanych osób, o których pisaliśmy tutaj.
  • W 1469 roku na Zamku Królewskim w Radomiu Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Jan von Tieffen złożył hołd polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.
  • Mało znany jest fakt, że w 1481 roku Radom został nieformalną stolicą Polski na dwa lata.
  • Konsytuacja Nihil Novi została uchwalona w trakcie sejmu w 1505 roku właśnie w Radomiu.
  • W amerykańskim stanie Illinois znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Radom. Jest to wioska założona przez polskich osadników przybyłych do Stanów Zjednoczonych. Wioska ma powierzchnie 3 km2 i zamieszkana jest przez 220 osób. Prawie wszyscy mieszkańcy mają polskie korzenie.
  • Kazimierz Jagiellończyk dwa lata rządził Polską z radomskiego zamku.
  • O powstaniu Radomia krąży miejska legenda o młodzieńcu i srebrnopiórym orle, o której można przeczytać tutaj: