Msza święta w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W niedzielę 14 kwietnia 2024 roku, wierni zgromadzą się na Mszy świętej dedykowanej Ojczyźnie oraz upamiętniającej 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 14. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Nabożeństwo odbędzie się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej pod opieką oo. Bernardynów w mieście Radom.

Przed rozpoczęciem Mszy, o godzinie 18:15, wierni złożą kwiaty u podnóża pomnika upamiętniającego śp. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. O godzinie 18:30 rozpocznie się Eucharystia.

Na wiosnę 1940 roku, blisko 22 tysiące obywateli polskich zostało straconych przez NKWD. Wśród ofiar byli oficerowie, podoficerowie i szeregowcy Wojska Polskiego. Pochowano ich w masowych grobach w Katyniu, niedaleko Smoleńska – przypomina Robert Grudzień, organizator uroczystości.

Po 70 latach, w rocznicę tej zbrodni, 10 kwietnia 2010 roku, doszło do kolejnej tragedii. Samolot Tu-154 z delegacją najważniejszych osób w państwie na pokładzie uległ katastrofie. W jej wyniku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielu czołowych przedstawicieli Sił Zbrojnych. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nikt z osób obecnych na pokładzie nie przeżył.

Wspominając te wydarzenia, oddajemy cześć poległym i tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – podkreśla Grudzień.