muzeum-radom

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciło się o kolejny eksponat

W miniony czwartek, z udziałem dyrekcji muzeum, odbyła się uroczystość, podczas której Andrzej Mędrzycki ofiarował Patent Oficerski należący do jego ojca – Zenona Jerzego Mędrzyckiego. Ten cenny dokument pochodzi z 1932 roku i przedstawia awans na stopień podporucznika w korpusie piechoty.

Dnia 17 marca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia cennego eksponatu w postaci Patentu Oficerskiego należącego do Zenona Jerzego Mędrzyckiego. Dokument został przekazany w ręce dyrektora Ruszczyka, który otrzymał go od syna podporucznika – Andrzeja Mędrzyckiego. W uroczystości udział wzięli również wicedyrektor Adam Duszyk oraz kierownik działu historii muzeum Krzysztof Skarżycki.

Cenny kawałek historii znajduje się również w sobiborskim Muzeum Byłego Obozu Zagłady.

Patent Oficerski z podpisami Piłsudskiego i Mościckiego

Dokument informuje o awansie na podporucznika w korpusie piechoty dla Zenona Jerzego Mędrzyckiego w dniu 7 sierpnia 1932 roku. Co więcej, na dokumencie widnieją podpisy jednych z najsłynniejszych nazwisk w polskiej historii – Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego oraz Józefa Piłsudskiego. Rytownikiem płyty graficznej był malarz artysta Jan Wojanowski. Natomiast matrycę patentu zaprojektował grafik Wojciech Jastrzębowski.

W latach 1933-1939 Zenon Jerzy Mędrzycki służył w pułku piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego i był dowódcą Samodzielnej Kompanii C.K.M. 28 Dywizji Piechoty Nr 117.