Na zwiedzających muzeum czekały średniowieczne klimaty

W 2021 roku Anima Urbis, koordynowana przez Resursę Obywatelską, przypadła podczas wyjątkowego wieczoru – Nocy Muzeów – w sobotę, 13 maja. Organizatorzy podkreślali, że było to celowe, ponieważ tegoroczna eksploracja miasta, której tematem było „Do korzeni”, posłużyła jako okazja do zaprezentowania koncepcji i planu Parku Kulturowego „Stary Radom”.

Przewiduje się, że „Stary Radom” już wkrótce wpisze się w kulturalno-muzealny krajobraz Radomia. W związku z tym ci, którzy wolą przeżyć tę niezwykłą noc w plenerze, wśród wyrazistego piękna przyrody doliny Mlecznej i z dala od zatłoczonych muzealnych wnętrz, niewątpliwie docenią naszą propozycję – namawiał do udziału w spacerze Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

Jego zaproszenie odniosło skutek, gdyż liczni zainteresowani zebrali się w wyznaczonym miejscu, którym był parking cmentarza przy ulicy Dębowej, o godzinie 21 w sobotę 13 maja.

Zebrana grupa, prowadzona przez średniowiecznych wojowników, z entuzjazmem rozpoczęła wędrówkę od początkowego przystanku – „Doliny Idealnej”, pokonując kolejne zaplanowane na trasie przystanki. Nie zabrakło elementów muzycznych, takich jak uderzenia w bębny w wykonaniu postaci z mitologii słowiańskiej, którym towarzyszyło migoczące światło pochodni trzymanych przez bohaterów epoki.