Nadchodzą bardzo ważne zmiany dla kredytobiorców

Miesiąc temu musieliśmy długo czekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Bez zaskoczenia, trzeci miesiąc z rzędu nie nastąpiła żadna zmiana, gdyż główna stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75 proc. Mimo to, raty niektórych kredytów hipotecznych nadal będą szły w górę. Analitycy PKO Banku Polskiego są zdania, że coraz bardziej prawdopodobne jest zakończenie sekwencji podwyżek.

W odpowiedzi Polski Instytut Ekonomiczny stwierdził, że stopy procentowe w Polsce są porównywalne do tych w krajach sąsiednich, takich jak Czechy (7,0%) i Rumunia (6,75%). Ponadto dodali, że dotychczasowe podwyżki stóp wpłynęły na sprzedaż kredytów hipotecznych, w wyniku czego kwota nowo udzielonych kredytów spadła z 8,5 do 2,2 mld zł miesięcznie – co jest najniższym wynikiem od ponad pięciu lat. Następnie wskazali, że słabe wyniki w sektorze budowlanym doprowadziły do spadku cen mieszkań.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, przesłał niedawno artykuł, w którym podkreśla, że w najbliższym czasie w górę pójdą raty kredytów z korektą oprocentowania.