Nowa wystawa sztuki w Kamienicy Deskurów

Zapraszamy do Kamienicy Deskurów na nową ekspozycję „Bliscy – Dalecy. O zimowym świętowaniu”, która została udostępniona dla publiczności od piątku, 1 grudnia. Wystawa będzie dostępna do 16 lutego.

Ekspozycja „Bliscy – Dalecy. O zimowym świętowaniu” w Kamienicy Deskurów w Radomiu to okazja do poznania różnych tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, obchodzonymi przez mieszkańców miasta, reprezentujących różne wyznania i kultury.

Ta unikalna wystawa przekazuje wiedzę na temat mniej znanych aspektów świąt, takich jak żydowskie uroczystości, znaczenie Adwentu dla społeczności protestanckiej, czy prawosławne obchody Jordanu. Nie brakuje również niespodzianek dla dominującej w Radomiu społeczności katolickiej – jak podkreślała dyrektor Resursy Obywatelskiej, Justyna Górska – Streicher podczas inauguracyjnej ceremonii.

Ekspozycja organizowana przez Resursę Obywatelską zawiera między innymi unikalny zbiór kart z życzeniami noworocznymi z Leszna i Ślemu (z XVII i XVIII wieku). Na wystawie odwiedzający mogą zobaczyć także rekonstrukcję żydowskiego pokoju, w którym znajdują się naczynia obrzędowe używane podczas świąt.