Oszuści internetowi wykorzystują naiwność seniorów: Przypadek 70-letniej radomianki

Życie w cyfrowym świecie nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób starszych, które nie zawsze potrafią poradzić sobie z jego pułapkami. Świeżym przykładem jest doświadczenie 70-letniej kobiety z Radomia, która padła ofiarą oszustwa online. Mając nadzieję na szybkie zyski, seniorka zainwestowała w nieistniejący projekt gazociągu, w wyniku czego straciła prawie dwa tysiące złotych.

Chęć osiągnięcia łatwych zysków może być silnym motywatorem do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych. Niestety, oszuści często wykorzystują to do swojej korzyści, zwłaszcza w przypadku ludzi starszych. Jest to bardziej widoczne w takich przestępstwach jak „na wnuczka” czy „na policjanta”, które najbardziej uderzają w seniorów.

Taka była sytuacja niedawno w Radomiu. 70-letnia mieszkanka tego miasta natknęła się na atrakcyjną ofertę inwestycji w gazociąg opublikowaną online. Po kliknięciu linka udostępnionego w ogłoszeniu i uzupełnieniu formularza swoimi danymi i numerem telefonu, mężczyzna, twierdzący, że jest przedstawicielem firmy, skontaktował się z nią. Mężczyzna poprosił ją o przekazanie kodów płatniczych, twierdząc, że jej pieniądze zostaną wykorzystane do zainwestowania.

Niestety, naiwna kobieta w pierwszej transakcji „zainwestowała” niemal 1000 złotych. Kiedy zaczęto rozmawiać o możliwości wypłacenia inwestycji, linia kontaktowa z „przedstawicielem firmy” nagle się zakończyła. Mimo to, seniorka ponownie skorzystała z linku i przekazała oszustom kolejny kod płatności, tym razem na podobną kwotę.