cyberprzestepczosc

Policjanci z Radomia uświadamiali licealistów w dziedzinie cyberprzestępczości

W XIII Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu odbyło się spotkanie uczniów z funkcjonariuszami policji, którzy omawiali tematy związane z cyberprzestępczością i bezpiecznym korzystaniem z Internetu. Licealiści dowiedzieli się m.in., jak unikać ataków oszustów internetowych, a także, gdzie należy zgłaszać tego typu przestępstwa.

Spotkanie w ramach uświadamiania uczniów o niebezpieczeństwie ze strony cyberprzestępczości odbyło się w XIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu. W szkole pojawiła się dwójka funkcjonariuszy, z których jeden zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, a drugi profilaktyką społeczną.

Policjanci rozmawiali z uczniami o zagrożeniach w sieci i karach za cyberprzestępczość

Wizyta mundurowych miała na celu uświadamianie uczniów na temat tego, jakie istnieją rodzaje cyberprzestępczości, jak można ich unikać, w jaki sposób są zwalczane, a także, jakie istnieją kary z popełnianie takich przestępstw. Policjanci rozmawiali też na temat bezpieczeństwa korzystania z sieci i o zagrożeniach, na jakie narażeni są użytkownicy Internetu.

Powodem był fakt, że nie wszystkie osoby, które odwiedzają strony internetowe, zdają sobie sprawę, jak przykre niespodzianki mogą pojawić się podczas surfowania po sieci. Ponadto, zwracano również uwagę na zamieszczanie przykrych i obraźliwych tekstów w mediach społecznościowych i zalewanie falami hejtu sekcji komentarzy, które w niejednym przypadku mogą kwalifikować się jako czyn karalny.

Jak poinformowała rzecznika prasowa Komendy Miejskiej Policji w Radomiu Justyna Jaśkiewicz, licealiści dowiedzieli się także, jak zachowywać się w obliczu cyberprzestępczości i gdzie należy wysyłać zgłoszenia związane z takimi sytuacjami. Cyberprzestępstwa traktowane są tak samo, jak przestępstwa, jakich dopuszczają się osoby w świecie rzeczywistym. Dlatego również podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności.