Radom na drodze do zielonej komunikacji: MPK planuje zakup 20 autobusów elektrycznych

Radomskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji (MPK) dało zielone światło dla przetargu, który ma na celu nabycie 20 nowoczesnych autobusów na prąd oraz 10 ładowarek dwustanowiskowych do ich obsługi. Jest to największy w historii MPK przetarg w zakresie ilości zamawianych jednostek.

Przetarg ten ma potencjał, aby jego wartość przewyższyła 90 milionów złotych brutto. Pierwotnie przewidziano, że środki na te zakupy pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, konkretnej branży Zielony transport publiczny – faza trzecia. Zarząd MPK Radom zgłosił rok temu wnioski, które uzyskały pozytywne oceny formalne i merytoryczne. Obecnie urzędnicy czekają na oficjalne przyznanie tych funduszy. W międzyczasie, nie chcąc marnować czasu, postanowili rozpocząć procedurę przetargową – oświadczył Piotr Szprendałowicz, dyrektor ds. ekonomicznych w MPK Radom.

Najnowsze autobusy, w przeciwieństwie do obecnych pojazdów elektrycznych kursujących po radomskich ulicach, nie będą wymagały ładowania na pętlach. Zastosowane w nich baterie mają być na tyle wytrzymałe, aby zapewnić przejechanie minimum 300 km niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki temu pojazdy te będą mogły obsługiwać każdą linię. Autobusy standardowo będą wyposażone w klimatyzację i ładowarki USB. Dodatkowym atutem będzie system antykolizyjny składający się z czujników wizyjnego ostrzegania martwych stref – informował Krzysztof Kowal, dyrektor ds. technicznych MPK w Radomiu.