covid-studniowka

Radom: Zdalne nauczanie z powodu studniówki z COVID-em

Dnia 9 stycznia w Radomiu odbył się bal studniówkowy dla tegorocznych maturzystów, w którym udział wzięły klasy maturalne jednego z radomskich liceów ogólnokształcących. U niektórych uczniów wykryto zakażenie koronawirusem, w wyniku czego pięć klas wymagało przejścia na nauczanie zdalne.

W drugą niedzielę stycznia odbył się bal maturalny, na którym pojawili się uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W zabawie brało udział około 160 osób – uczniowie i osoby towarzyszące, a także nauczyciele. (Wchodząc na https://szkolazklasa20.pl/niech-zyje-bal-czyli-studniowkowe-przesady-i-zwyczaje/, dowiesz się, jak wyglądają tradycje związane ze studniówką).

W przeciwieństwie do wcześniejszych lat w tym roku bal studniówkowy w VI LO nie był organizowany w szkole, ale w restauracji niedaleko Radomia. Jak poinformował dyrektor VI LO – Romuald Lis, szkoła nie byłaby w stanie zadbać o właściwe warunki sanitarne, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczniom.

Kilka dni po studniówce pojawiły się pierwsze objawy

Dyrektor dodał też, że pomimo podjęcia wszelkich środków ostrożności, u kilku uczniów, którzy pojawili się na studniówce, wykryto zakażenie koronawirusem. Po kilku dniach pojawiły się u licealistów pierwsze objawy, a testy na COVID-19 potwierdziły obecność wirusa. Z tego względu pięć klas licealnych musiało przejść na nauczanie zdalne.

Zakażonych zostało około dziesięciu uczniów – jedna / dwie osoby w każdej klasie. Nie jest wykluczone, że wirus zaatakował więcej osób. Wszystkie dane znajdują się w posiadaniu sanepidu, który trzyma też rękę na pulsie w kwestii monitorowania przyszłych maturzystów z VI LO.

COVID-19 stałym bywalcem na balach maturalnych

Jak poinformowała Małgorzata Gregorczyk – rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, w okresie bali maturalnych pracownicy sanepidu nie mają ani chwili wytchnienia, ponieważ koronawirus rozprzestrzenił się nie tylko podczas radomskiej studniówki. Podobne przypadki odnotowywane są w całym kraju.

Sanepid nie podaje statystyk dotyczących liczby zakażeń wśród przyszłych maturzystów, ani nie ujawnia, które ogniska epidemiczne zostały objęte nadzorem lub kwarantanną. Jak na tę chwilę pięć klas z radomskiego liceum korzysta z zajęć na odległość.

Pracownicy sanepidu przypominają, że w przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać testy na obecność wirusa.