Rozpoczynają się działania Radomia w celu uzyskania funduszy europejskich

Miasto Radom planuje złożyć pierwsze wnioski o dofinansowanie różnych inwestycji w ramach projektu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej najpóźniej w połowie przyszłego roku. Wszystko ulegnie zmianie, ale kiedy to nastąpi?

Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za inwestycje miejskie, jest przekonany, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nastąpi znacząca zmiana w funkcjonowaniu miasta. Transformacje te obejmą trzy kluczowe obszary: infrastrukturę dla pieszych, infrastrukturę rowerową oraz transport publiczny.

Po raz pierwszy w historii Radom ma możliwość ubiegania się o środki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jest to inicjatywa mająca na celu zniwelowanie różnic rozwojowych pomiędzy mniej zasobnymi regionami Polski. Wcześniej skorzystało z niego pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Przez ostatnie 15 lat te regiony wydały łącznie 4 miliardy euro przede wszystkim na innowacje. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie otrzymał dofinansowanie w wysokości 69 milionów złotych na budowę centrum innowacji, Kielce uzyskały 228 milionów złotych na rozwój komunikacji publicznej, a Olsztyn prawie 400 milionów złotych na budowę sieci tramwajowej.