Mamy do czynienia z niecodzienną sytuacją polityczną, gdzie PiS zostaje postawione przeciwko koalicji składającej się z prawie wszystkich pozostałych ugrupowań politycznych. Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050, zdecydowały się na wspólne starcie w wyborach samorządowych w Radomiu. Jakie konsekwencje może to przynieść dla rezultatów wyborów?
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, czyli mniej niż 10 tygodni od teraz. Jednakże ani jedna z partii politycznych nie ujawniła jeszcze swojej listy kandydatów na radnych miejskich w Radomiu. Jak już wcześniej informowaliśmy, zbliżająca się Rada Miejska będzie miała mniej członków niż obecna.
Ten stan rzeczy jest wynikiem zmian demograficznych – Radom opuścił grono miast z populacją powyżej 200 tysięcy mieszkańców. W efekcie, liczba radnych obieranych przez mieszkańców wyniesie 25, a nie 28, jak było to dotychczas. Inną konsekwencją tych zmian jest redukcja kolegium prezydenckiego w Radomiu. W nowej kadencji, prezydent tego miasta będzie mógł posiadać jedynie trzech, a nie czterech zastępców.