Wielopartyjne porozumienie w Radomiu przed wyborami samorządowymi: Witkowski idzie po trzecią kadencję

Przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi doszło do bezprecedensowego sojuszu w Radomiu. Pięć różnych ugrupowań politycznych: KO, Polska 2050, PSL, Nowa Lewica oraz Bezpartyjni Radomianie, postanowiło połączyć siły i wspólnie poprzeć obecnego prezydenta miasta Radosława Witkowskiego, który pochodzi z Platformy Obywatelskiej. Wszystko to za sprawą podpisania w środę Radomskiego Paktu Samorządowego.

Zdecydowano, że lista kandydatów do Rady Miejskiej będzie wspólna dla wszystkich pięciu partii. Ponadto, ugrupowania te zgodziły się również na jednolitego kandydata na stanowisko prezydenta – Radosława Witkowskiego. To już trzeci raz, kiedy Witkowski stanie przed szansą zdobycia reelekcji.

Marta Michalska-Wilk, liderka PO w Radomiu, podczas czwartkowej konferencji prasowej wyrażała swoje zadowolenie z tego porozumienia. Mimo wcześniejszych spekulacji o niemożliwości takiej koalicji, politycy zdecydowali się na ten krok ze względu na odpowiedzialność za miasto, do którego wyborów wspólnie przystępują.

Adam Duszyk, lider PSL w Radomiu, podkreślił fakt, że Radom jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie zawiązano aż tak obszerną koalicję polityczną. Kazimierz Woźniak z Bezpartyjnych Radomian również zaznaczył, że taka silna grupa, reprezentująca wiele różnych środowisk i zdolna do porozumienia, to rzeczywista szansa na skuteczne rządzenie miastem.