Sadzenie lasu ku pamięci Papieża Jana Pawła

Podekscytowanie było spore, mimo że wiele osób przybyło do pracy w nieodpowiednim stroju i obuwiu. Tylko poseł Marek Suski miał odpowiednie obuwie – autentyczne „gumiaki”. Podczas swojego wystąpienia poseł podzielił się informacją, że jego dziadek był strażnikiem leśnym. W sadzeniu drzew w Radomiu uczestniczyła również Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Dziś naszym celem nie były przemówienia, ale działania. Zminimalizowaliśmy więc gadanie i skupiliśmy się na zadaniu. Musieliśmy posadzić 5 tys. drzew, a że było nas około 300, to mieliśmy pełne ręce roboty. W Polsce co godzinę kiełkuje 50 tys. drzew, a nasz wysiłek w ciągu godziny przyniesie jedną dziesiątą tego przyrostu.

Leśnicy podkreślali, że Las Kaptur w Radomiu, w którym posadzono drzewa, pełni różne funkcje – w tym społeczne, ochronne i gospodarcze. Łącznie posadzono 5 tysięcy dębów. W całym regionie będącym w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma zostać posadzonych 16 mln drzew, a w całym kraju planowane jest 500 mln drzew. Po zakończeniu sadzenia leśnicy zaprosili wszystkich na poczęstunek.

W tradycję sadzenia lasu w Nadleśnictwie Radom włączają się uczestnicy z różnych instytucji i znane osoby. W 2018 roku Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda była gościem honorowym obchodów Święta Lasu w Nadleśnictwie Radom oraz uroczystości odsłonięcia pomnika – kamienia poświęconego 100-leciu odzyskania niepodległości. Wraz z młodzieżą szkolną, leśnikami, samorządowcami i politykami uczestniczyła także w sadzeniu lasu.