Trablice-Pelagów: Rocznica ku czci ks. Romana Kotlarza

18 sierpnia w Trablicach-Pelagowie, niedaleko Radomia, gdzie niegdyś funkcje proboszcza pełnił ks. Roman Kotlarz, odbędą się uroczystości rocznicowe. To właśnie tam, w miejscu jego duchowego posługiwania, upamiętnimy jego postawę i działania.

Zaplanowane obchody zostaną zainaugurowane o 17:00 Mszą Świętą w świątyni Matki Bożej Częstochowskiej. Po zakończeniu mszy wierni w uroczystym pochodzie udadzą się do Izby Pamięci Księdza Romana Kotlarza. Przy tamtejszym obelisku złożone zostaną wiązanki kwiatów oraz zapalone zostaną znicze w hołdzie dla zasłużonego kapłana. W ceremonii weźmie również udział orkiestra wojskowa.

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) dołączył 25 czerwca 1976 roku do strajkujących pracowników Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu – jak sam podkreślał – „świadomie i dobrowolnie”. Wsparcie dla protestujących robotników wyraził błogosławiąc ich ze schodów kościoła Trójcy Świętej. Po skończonych protestach Czerwca ’76, modlił się razem z parafianami w Pelagowie za pobitych i usuniętych z pracy robotników. Wskutek powołań na przesłuchania, przechodził przez tzw. „ścieżki zdrowia”, będące serią brutalnych pobić na plebanii dokonanych przez „nieznanych sprawców”, które kilkakrotnie kończyły się utratą przytomności przez księdza.

15 sierpnia 1976 roku ks. Kotlarz odprawił Mszę św. w intencji pobitych robotników w parafii w Pelagowie. Podczas jej trwania doszło do nagłego zasłabnięcia księdza. Po trzech dniach spędzonych w szpitalu, 18 sierpnia, opuścił ten świat.

Proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza został zainicjowany 1 grudnia 2018 roku w radomskiej katedrze.