Wernisaż międzynarodowej wystawy "Zjednoczeni w Sztuce" upamiętniający 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Powstała z okazji dwudziestej rocznicy dołączenia Polski do Unii Europejskiej, międzynarodowa wystawa „Zjednoczeni w Sztuce – United in Art” została zaprezentowana w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce w piątek, 21 czerwca.

Uroczyste otwarcie ekspozycji „Zjednoczeni w Sztuce – United in Art”, odbył pod egidą dyrektora Elektrowni w Radomiu, Włodzimierza Pujanka. Podkreślał on, że 1 maja 2004 roku to data kluczowa dla wszystkich Polaków – moment, gdy staliśmy się częścią europejskiej wspólnoty, do której od zawsze aspirowaliśmy. Zaznaczył, że tegoroczna rocznica jest okazją do pokazania różnorodności twórczości europejskich artystów na wystawie. Dodał, że tytuł „Zjednoczeni w sztuce” idealnie oddaje ideę ekspozycji, która ma na celu nie tylko prezentowanie dzieł sztuki, ale również celebrację różnorodności. Sztuka, według Pujanka, pełni rolę edukacyjną i inspirującą, a także łączy ludzi ponad podziałami.

Kurator wystawy, Paweł Witkowski, wyraził przekonanie, że ekspozycja ta jest formą hołdu dla kreatywności artystycznej oraz wspólnych ideałów leżących u podstaw Unii Europejskiej: godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, rządów prawa, praw człowieka, solidarności i poszanowania różnorodności. Jego zdaniem to wyjątkowe wydarzenie stanowi symboliczne spotkanie wielu kultur.