Willa dla pacjentów – czy można spodziewać się nowych miejsc w szpitalu w Krychnowicach?

Wojciech Zabłocki radny Prawa i Sprawiedliwości dopytuje o Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Szpitala Psychiatrycznego w Krychnowicach i planowaną rewitalizację oraz adaptację pod potrzeby pacjentów zabytkowego dworku Willa w Krychnowicach. Samorząd odpowiada i niestety nie jest to informacja, która ucieszy potencjalnych pacjentów ośrodka. Na remont będzie trzeba bowiem jeszcze poczekać, ile? To się okaże. Radny Wojciech Zabłocki w odpowiedzi na swoje pismo otrzymał obszerne wyjaśnienia oraz informację co dzieje się z inwestycją obecnie.

Wiele hałasu o nic

Samorząd województwa mazowieckiego wielokrotnie zapowiadał remont budynku. Już w 2017 roku pojawiały się pierwsze wzmianki na ten temat. Jednak do dnia dzisiejszego, nic w tym kierunku nie zostało zrobione i Willa dalej stoi niewyremontowana i niedostosowana do potrzeb pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krychnowicach. Toteż nie dziwi zapytanie radnego Zabłockiego, który wprost pyta, co dzieje się z inwestycją i dlaczego jeszcze nie doszła do skutku? Ponadto radny chce wiedzieć, czy został przygotowany jakiś kosztorys, albo chociaż harmonogram prac. W domu pierwszego dyrektora szpitala bowiem nic się nie dzieje, stoi i niszczeje, a potrzeby Szpitala Psychiatrycznego w Krychnowicach są spore.

Brak wykonawcy, koronawirus i oczekiwania

Radny Wojciech Zabłocki otrzymał obszerną odpowiedz, z której wynika, że już w 2017 roku środki na remont były zabezpieczone i wybrano nawet wykonawcę inwestycji. Niestety, nie wywiązał się on z założeń, toteż nie udało się sfinalizować przedsięwzięcia. W kolejnym roku natomiast nic nie działo się w tej sprawie, a w 2019 roku szpital uzyskał gotowość do realizacji remontu, plany pokrzyżował koronawirus. Wszystkie środki przewidziane na rewitalizację budynku pochłonęła walka z pandemią. Nowy wniosek o przyznanie środków wpłynął 19 lutego 2021, obecnie jest on rozpatrywany. Miejmy nadzieję, że potrzebna inwestycja dojdzie w końcu do skutku i nic już nie stanie na drodze do wyremontowania nowej przestrzeni dla pacjentów.