Jak wygląda budowa lotniska w Radomiu?

W Radomiu rozpoczęto realizację przetargów lotniskowych dotyczących budowy Portu Lotniczego Warszawa- Radom. Cały przetarg dotyczy także budowy dróg samochodowych, patrolowych i technicznych. W przetarg są wliczone również wszelkie rozbiórki lub przeróbki istniejącej już infrastruktury. Do projektu zgłosiły się dwie firmy. 

Jakie firmy chcą podjąć się realizacji projektu? 

Jedna z firm, która zgłosiła się do przetargu to Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. Firma za wykonanie zlecenia wyceniła się na 25 milinów 592 tysiące 782 złote. Natomiast drugą firmą, która także chce się podjąć budowy portu lotniczego jest firma Heli Factor z Warszawy. Ich oferta byłaby warta 25 milinów 749 tysięcy 029 złotych. Wykonawca ma także za zadanie sam zaprojektować i zrealizować inwestycję. Obie oferty są bardzo korzystne, jedna z nich mieści się w budżecie przeznaczonym na realizacje przetargu, natomiast druga go nieco przekracza. Jak wiadomo, zostanie także ogłoszona aukcja elektroniczna, mająca na celu obniżenie ceny. 

Są kolejne przetargi, kto podejmie się ich realizację i jakie będą koszty?

W lutym zostały otwarte kolejne przetargi na budowę sieci energetycznej, teletechnicznej, i deszczowej, jednej drogi, zbiorników retencyjnych i instalacji przepływomierzy. Pojawia się niestety problem, ponieważ wykonawcy Ci sami, którzy chcą budować drogi techniczne i patrolowe, żądają znacznie więcej na wykonanie ostatniego zadania, niż jest przeznaczone na inwestycje. „Port Lotniczy” chciał wydać na tę inwestycję 6 milionów 100 tysięcy 500 złotych. Firma Heli Factor wyceniła pracę na 13 milionów 700 tysięcy złotych, natomiast firma Doraco na 12 milinów 268 tysięcy złotych. 

Kiedy jest możliwe otwarcie Lotniska w Radomiu?

Jak już wiadomo w marcu 2022 roku, ma być ukończony budynek Lotniskowej Straży Pożarnej i wieży kontroli lotów. W tym momencie wewnątrz hali są prowadzone prace wykończeniowe i instalacyjne. Na zewnątrz trwa budowa terminala oraz są wykonywane prace związanie z obudową budynku. Do 12 marca można zgłaszać oferty dotyczące wynajmu powierzchni przeznaczonych na handel oraz usługi gastronomiczne. Najemca ma za zadanie zaprojektować i indywidualnie wykonać aranżację lokalu zgodnie z wytycznymi. Szacuje się, że w maju w 2022 roku ma zostać ukończony montaż świateł na pasie startowym, płytach postojowych i na podejściu. Na chwilę obecną otwarcie lotniska ma nastąpić 28 czerwca 2022 roku.